fbpx

Op. Dr. Feridun Elmas Plastik ve Estetik Cerrahi

Liposuction Ameliyatı Sonrası

Liposuction Ameliyatı Sonrası

Liposuction vücuttan özel cihazlar yardımı… Liposuction vücuttan özel cihazlar yardımı ile vücudu şekillendirme amacıyla cilt altı yağ dokunun alınması ameliyatıdır. Bu ameliyat sonrası hastaların dikkat etmesi gereken bir dizi kural vardır. Bu kurallar bütününün bir kısmını da ameliyat sonrası diyet programı oluşturur. Peki ameliyatın hemen sonrasında ya da uzun vadede beslenme nasıl olmalıdır. Bu yazımda sizlere liposuction ameliyatı sonrası beslenme açısından nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatacağım.

İlk kural kilo alma!

Öncelikle hastaların bilmesi gereken en büyük teknik bilgi şudur; yağ hücrelerinin sayısı vücutta sabittir, liposuction ameliyatı ile bu hücrelerin bir kısmı bölgesel olarak alınır. Dolayısıyla eğer siz bu ameliyattan sonra kilo almaya devam ederseniz; vücutta toplanması gereken yağ liposuction ameliyatı yapılan alanda değil diğer alanların yağ hücrelerinde toplanıp hacmini artıracak ve sizi daha rahatsız edecek görünüme kavuşma tehlikesi yaşayabileceksiniz. Bu nedenle formunuzu uzun süreler korumanız çok önemlidir.

Ameliyattan hemen sonra neler yapılmalı?

Vücudu dengede tutacak metabolizmayı düzenleyecek en büyük faktör sudur. Bu nedenle suyu ihmal etmemelisiniz. Böylece ameliyatla kaybedilen su yerine konulacak ve dolaşım- boşaltım sistemleri aktif ve zinde tutulacaktır.

Düzenli beslenme şarttır. Bu nedenle sizi rahatsız edecek hazımsızlık, kabızlık, şişkinlik gibi durumlara neden olacak gazlı, yağlı ve çok tuzlu besinlerden uzak durmalısınız. Tavuk, balık, baklagiller gibi yağsız proteinler tercih edilebilir. Meyve, sebze ve lifli tahılların tüketimi ameliyat sonrası oluşabilecek kabızlık problemini çözmek için ideal seçenektir.


Eğer liposuctiona bağlı kan kaybı halsizlik vs var ise kırmızı et vücuttaki demiri yerine koymak için ideal bir tercihtir.

Sigara ve alkol kullanımından mutlaka uzak durulmalıdır. Sigara başlı başına iyileşmeyi ciddi anlamda bozan bir etkendir. Bunun yanında akciğer kapasitesini azaltır ve sizin normal yaşama dönme sürenizi uzatır. Alkol ameliyat hemen sonrası kanamayı artıracağı için ameliyat sonrası oluşacak komplikasyonların riskini artıracaktır.


Ameliyat sonrası ödem arttırıcı besinler tüketilebilir. Ananas, yeşil çay gibi bitkiler ödem attırma için idealdir. Bu bitkilerin çayları, ananas meyvesi ya da ödem attırma amacıyla kullanıma sunulan özellikli ilaçlar kullanılabilir. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken fazla vitamin, kontrolsüz bitki çayları tüketimi ya da bazı bitki çaylarının kanama gibi komplikasyonlara neden olmasından dolayı bu ürünlerin kullanımında mutlaka doktora sorulması gerekliliğidir.

İyileşme tamamlandı peki ya sonrası?

Artık yeni bir vücuda, yeni hatlara sahipsiniz ve yol ayrımındasınız. Bundan sonrası seçim sizin. Kilo alırsanız çok daha mutsuz olabilirsiniz ve başka ameliyatlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Formunuzu korumak sizin elinizde. Yaşam tarzınızı değiştirmeli düzenli ve sağlıklı beslenmeye geçmelisiniz, Tuzlu, yağlı beslenme; alkol, sigara kullanımı gibi hayatınızı olumsuz etkileyecek besin ve maddelere son vermelisiniz.


Daha iyi şekil alma için spor şarttır. Ben iyileşme dönemi sonrası egzersizlere kardiyo ağırlıklı başlanmasını sonrasında aşamalı olarak kas kütlesini artıracak fitness ağırlıklı bir düzende devam edilmesini öneriyorum.Aman dikkat! eğer spora başlamadan doktorunuza ve eğitmeninize spor yapmaya engel durumunuz varsa mutlaka söylemeli ve ona göre program oluşturmalısınız.


Op. Dr. Feridun Elmas
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi