fbpx

Op. Dr. Feridun Elmas Plastik ve Estetik Cerrahi

Feridun Elmas

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Kimlere Yapılabilir?

Burun estetiği, ya da diğer adıyla rinoplasti burun şeklini değiştirmek amacıyla yapılan cerrahi operasyonlara verilen isimdir. Burun estetiği yaptırmanın nedenleri arasında bir yaralanmadaki deformitelerin onarılması, veya doğum kusurunun düzeltilmesi için burnun fiziksel görünümünü değiştirmek ya da bazı solunum güçlüklerinin iyileştirerek, nefes almayı kolaylaştırmak bulunmaktadır. Bazı vakalarda hem solunum güçlükleri hem de fiziksel görünüm rinoplasti seçeneğinin tercih edilmesinin arkasındaki nedenler arasında yer alabilir.

Burun Ameliyatı Sonrası

Burun Estetiği - Feridun Elmas

Genellikle iç pansumanlar ameliyattan bir ila yedi gün sonrasına kadar yerinde kalır. Cerrah ayrıca koruma ve destek için buruna bir atel bantlayabilir. Bu da genellikle yaklaşık bir hafta yerinde kalır. Rinoplasti sonrasında kanamayı ve şişmeyi azaltmak için başın göğüsten daha yüksek olduğu bir pozisyonda yatakta dinlenmek gerekir. Burun şişlik nedeniyle veya ameliyat sırasında yerleştirilen atellerden dolayı tıkanabilir.

 

Ameliyattan birkaç gün sonrasına veya pansumanı çıkardıktan sonrasına kadar hafif bir kanamanın yanı sıra mukus ile birikmiş kanın akmaya devam etmesi yaygındır. Bu drenajı emmek için burun altına emici görev görmesi için küçük bir gazlı bez parçası bantla tutturulabilir. Bu pedin sıkı olmaması gereklidir. Kanama ve şişme olasılığını asgari seviyeye indirmek için cerrah ameliyattan birkaç hafta sonrasına kadar çeşitli önlemler alınmasını isteyecektir.

 

Bunlar arasında aerobik ve koşu gibi yorucu faaliyetlerden kaçınmak, burunda bandaj varken yukarıdan suyun aktığı duş yerine banyo yapmak, burun sümkürmek, zorlanırken ameliyat yerine baskı uygulaması riskinden dolayı kabızlıktan korunmak için meyve ve sebze gibi lifli besinlere yönelmek, gülümsemek veya gülmek gibi aşırı yüz ifadelerinden kaçınmak, üst dudağı az hareket ettirmek için dişleri yumuşak fırçalamak ve gömlek gibi önden açılan kıyafetleri giymek olacaktır. Bunlara ek olarak ameliyattan sonra en az dört hafta boyunca gözlük veya güneş gözlüğü buruna dayanmamalıdır. Burun iyileşene kadar gözlükleri alına bantlamak mümkündür.

 

Dışarıda, özellikle burun üzerinde 30 faktörlü güneş koruyucu kullanılmalıdır. Bu dönemde çok fazla güneş, burun cildinde kalıcı renk bozulmasına neden olabilir. Rinoplastinin ardından iki ila üç hafta boyunca göz kapaklarında geçici bir şişme veya siyah-mavi renk değişikliği oluşabilir. Burun şişmesinin inmesi daha da uzun sürebilir. Beslenme sırasında sodyumdan uzak durmak şişliğin daha hızlı inmesine yardımcı olacaktır. Ameliyattan sonra buruna buz veya buz torbası gibi nesneler konulmamalıdır. Ameliyat sonrası için işyerinden, okuldan ya da benzeri yükümlülüklerden bir hafta izin almak en doğrusu olacaktır.

Burun Estetiği Sonuçları

Rinoplasti basit değil zorlu bir ameliyattır. Bunun birçok nedeni vardır. Öncelikle burun yüzün ortasında bulunan üç boyutlu ve karmaşık bir şekildir. Rinoplasti sırasında yapılan değişiklikler çok küçük olsa da bu değişiklikler burnun görünümü ve işleyişinde büyük bir fark yaratabilir. Bu değişiklikler küçük olduğu için hata payı da yüksektir. Ameliyat sonrasında unutulmamalıdır ki, vücudun kalanında olduğu gibi burun da hayat boyunca değişir.

 

Nihai istenen sonuca ne zaman ulaşılacağını söylemek zordur. Ancak genellikle bir sene içerisinde şişliğin büyük bir kısmı kaybolacaktır. Bu sebeple ikinci bir operasyonun gerekli olduğu durumlarda bile en az bir sene beklemek tavsiye edilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti), burunun şekil, boyut ve işlevini düzeltmek veya iyileştirmek amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir.

 

Solunum İyileşmesi: Burun estetiği aynı zamanda burun içindeki anatomik sorunları düzeltebilir, böylece solunum problemlerini giderir. Burun Asimetrisini Düzeltme: Burun estetiği, burunun simetrisini sağlar ve burun deformitelerini düzeltebilir.

 

Kişisel Tarzı Yansıtma: Ameliyat, kişinin burun şeklini kendi tarzına uygun olarak şekillendirmesine olanak tanır.

 

Migren Baş ağrılarına Yardımcı Olabilir: Bazı durumlarda burun estetiği migren baş ağrılarını azaltmada yardımcı olabilir.

 

Kişisel Tarzı Yansıtma: Ameliyat, kişinin burun şeklini kendi tarzına uygun olarak şekillendirmesine olanak tanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Burun estetiği operasyonları genellikle ağrısızdır ve genellikle 7 gün boyunca burun üzerinde bir alçı ile 2 gün boyunca burun içi tampon gerektirir. Açık teknikle yapılan burun estetiği, burun ucuna ve septuma daha iyi hakim olunabilmesi nedeniyle tercih edilmektedir.

Tecrübeli bir uzman tarafından yapıldığında, burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) genellikle 1 ila 3 saat arasında sürer. Ameliyat süresi, hastanın burununun mevcut durumuna, yapılacak işlemlere ve cerrahın deneyimine bağlı olarak değişebilir. Bu sebeple genellikle genel anestezi tercih edilir. Rinoplasti, ciddi ameliyat kategorisine girmese de, hassas bir işlem olduğu için tecrübeli bir cerrahın kontrolünde yapılması önemlidir. Bu ameliyatın sonucu, hastanın estetik tercihlerine ve anatomik özelliklerine uygun bir şekilde kişiselleştirilir. Ameliyatın sonucunda burun daha estetik ve işlevsel bir görünüme kavuşur.

Rinoplasti, yani burun estetiği ameliyatının başarı kriteri, operasyonun etkilerinin 20 yıl sonrasında dahi kalıcı olması ve hastanın burun sağlığını ve görünümünü başarılı bir şekilde sürdürebilmesidir. Bu ameliyatın amacı, sadece estetik bir değişiklik yapmak değil, aynı zamanda hastanın burun fonksiyonlarını etkilememek ve sağlıklı bir şekilde kullanabilmesini sağlamaktır.

Bize Ulaşın

Hizmetimiz ve uygulamalarımız hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun. Size en kısa sürede geri dönüş yaparak sorularınıza detaylı cevaplar sunacak ve kişiselleştirilmiş çözümler sunmak için elimizden geleni yapacağız.

Contact Form Demo