fbpx

Op. Dr. Feridun Elmas Plastik ve Estetik Cerrahi

Kolojen Uygulamaları

Kolojen Uygulamaları Nedir?

Kollajen Aşısı; derideki elastikiyet ve parlaklığın yeniden sağlanması ve kırışıklıkların açılması amacı ile cildin yeniden yapılandırılmasını sağlayan bir uygulamadır. Total vücut proteinlerinin %30’unu, toplam vücut ağırlığının ise %6’sını oluşturan kollajen insan vücudunda en yaygın olarak bulunan proteindir. Kıkırdağın % 50’si,korneanın % 68’i,derinin %72’si kollajen içerir. Bunun dışında kaslar, kemikler, kan damarları, sindirim sistemi ve tendonlarda da bulunur.

 

Kollajen, doku ve organları şekillendirerek yapısal güç sağlar. Kollajen cildimize sağlamlık ve esneklik kazandıran temel yapıtaşıdır. Vücudumuzun kollajen üretimi, 25-30 lu yaşlardan itibaren yaşlandıkça doğal olarak yavaşlar. Bu sebeple yaşlanma periyodunda cildimizde kırışıklıklar, sarkmalar ve eklem ağrıları meydana gelir. Bununla birlikte yüksek şekerli beslenme tarzı, sigara içme!! ve yoğun güneş maruziyeti gibi diğer çevresel faktörler de kolajen seviyelerinin azalmasına katkıda bulunur.

Kolojen Uygulamaları - Feridun Elmas

Genetik bozuklukların (Metabolik hastalıklar: Ehler-Danlos Sendromu, Skorbüt, Osteogenezis imperfekta, Marfan Sendromu = Araknodaktili, Menkes Hastalığı, Kutis Laksa) dışında, vücudumuzun üretemediği ve mutlaka dışarıdan besinlerle almamız gerek bazı aminoasitlerle birlikte ‘’C’’ vitamini yetersizliklerinde de kollajen üretimi bozulacağından, kollajenin yer aldığı tüm yapılarda da bozulmalar görülebilmektedir. 25 yaşın üzerindeki kişiler her yıl bu değerli proteinin yaklaşık %1.5 kadarını kaybederler ve böylece ilk kırışıklıklar oluşmaya başlar.

 

Yani yaşlanmayla birlikte cildimizin yapıtaşı olan kollajen hem sayı hem de kalite olarak geriler. Kollagen aşısı, kozmetik tıbbın ve yaşlanma karşıtı tedavilerin temel taşı olan tipIII kollajeni oluşturan fibroblast üretimini uyarır. Cilt altı dokuya (dermal doku) uygulandığında fibroblastlar uyarılırlar ve yeni kollajen üretimini tetiklenir. Fibroblastların uyarılması hyaluronik asit üretiminin artışını da sağlar.


Kollajen aşısı cildi yeniden yapılandıran ve böylece elastikiyetini ve parlaklığını geri getiren biyoaktif enjekte edilebilir bir formülasyondur. İlk yaşlanma belirtilerine karşı mücadelede oldukça etkin bir uygulamadır.

Kollajen Aşısı Kimlere Yapılır?

Mevcut yaşlanma sürecini durdurmak için 25 yaşından sonra önlem amaçlı, ya da oluşmuş yaşlanma belirtileri ve elastikiyet kaybını gidermek için her yaşta kullanılabilir.

1.Uygulama Prosedürü

Kollajen aşısı, cildin durumuna göre 2-4 hafta ara ile 4 seans uygulanır. Uygulama alanına lokal anestezik krem sürülür ve 30-45 dakika beklenir. Sonrasında cilt dezenfekte edlerek ince ve kısa bir mezoterapi iğnesi ile 1-3 cm aralıklar ile cilt içerisine (dermal tabakaya) uygulanır. Uygulama sonrası nazk bir masaj ile yayılması sağlanır.

 

Antibakteriyel krem ve güneş koruyucu sürülerek işlem sonlandırılır. Uygulama yerinde hafif kızarıklık ve şişlik görülmesi doğaldır. İşlemden sonra günlük hayata dönülebilir. Enjeksiyon yerlerinde kızarıklık, yanma, şişme, kaşınma ve hassasiyet oluşabilir. Bu semptomların hiçbiri tıbbi müdahele gerektirmez. İşlemden birkaç dakika sonra ya da 3-5 gün sonra kendiliğinden kaybolurlar.

2.Kollajen Aşısı Kimlere Uygulanamaz?

Sonuç ve Etkinlik

İlk sonuçlar 7-14 gün sonra ortaya çıkar ve tedavi süresince gelişmeye devam eder. Tedavinin tam etkisini elde etmek için 2 hafta aralıklarla 3-4 seans tercih edilir. Bu süreçten sonra cildin yoğunluğu ve elastikiyetinde görünür farklılıklar oluşur.

 

Etkinlik 12-18 ay boyunca devam eder. Bazı kişilerde hatırlatma seansları (3-6 ayda bir) gerekebilmektedir. Tedavinin tam etkisi (cilt gerginliği , cildin yoğunluğu, gevşek cildin kalınlaşması ve ince çizgilerin dolması) tedavinin tamamlanmasından sonraki 4 hafta içinde elde edilir.

Bize Ulaşın

Hizmetimiz ve uygulamalarımız hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurun. Size en kısa sürede geri dönüş yaparak sorularınıza detaylı cevaplar sunacak ve kişiselleştirilmiş çözümler sunmak için elimizden geleni yapacağız.

Contact Form Demo