fbpx

Op. Dr. Feridun Elmas Plastik ve Estetik Cerrahi

Meme Estetiği

Meme Estetiği

Göğüs estetiği çoğu kadın için çok önemli. Meme şeklinin ya da boyutunun istenildiği… Göğüs estetiği çoğu kadın için çok önemli. Meme şeklinin ya da boyutunun istenildiği gibi olmaması halinde kişi kendini mutsuz hissedebilir, kendine olan özgüvenini kaybedebilir. Göğüs estetiği operasyonlarının başında meme büyütme ve küçültme ameliyatları tercih edilse de farklı işlemler de yapılıyor. Örneğin göğüs dikleştirme gibi…

Göğüs dikleştirme ameliyatı, sarkmış meme formunun dikleştirilerek toparlanması anlamına geliyor. Meme formu çeşitli sebeplerle bozulabiliyor.

 

Bu sebepleri şöyle sıralayabiliriz;


Yaşlanma ile birlikte derinin elastikiyetini ve sıkılığını kaybetmesi ile meydana gelen sarkmalar,

Boyut olarak fazla büyük olan memenin bu ağırlığı taşıyamaması sebebi ile meydana gelen sarkmalar,

Doğum sonrası emzirme döneminde meme boyutu normalden daha büyüktür. Emzirme döneminin sona ermesi ile meme formunun eski boyutuna dönmesi ancak eski gerginliğini kaybetmesi sebebiyle meydana gelen sarkmalar,

Birkaç kez fazla miktarda kilo alıp verme sonucunda meydana gelen sarkmalar.

Meme dikleştirme operasyonları (göğüs dikleştirme), genellikle meme küçültme ameliyatı ile birlikte gerçekleştiriliyor. Bunun nedeni ise zaten büyük olan meme küçültülürken aynı zamanda dikleştiriliyor ki vücut ile orantılı bir sonuç elde edilebilsin.

Göğüs dikleştirme ameliyatı için karar vermeden önce mutlaka cerrahınız ile beklediğiniz sonuç hakkında konuşmalı ve bu kararı ona göre almalısınız. Çünkü bu tür operasyonlar kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Hastanın yaşı, kilosu hatta boyu bile etken faktörlerdendir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı, yaklaşık olarak 3,5 – 4 saat sürmektedir. Ameliyat ile birlikte başka operasyonlarda uygulanacaksa tabii ki bu süre uzayabilir. Operasyon sonrası ise yaklaşık bir hafta içinde iyileşme süreci kendini göstermeye başlar.

 

Bu esnada iş ve sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz ancak en az bir ay süreyle size önerilen özel sütyeni kullanmanız gerekecektir. Bu sütyen sporcuların kullandığı sütyenlere benzer ve göğüslerinizi hareket etmeden sıkıca durmasını sağlar. İyileşme sürecinizi en kısa zamanda ve olumlu bir şekilde tamamlamanızda bu sütyen önemli rol oynamaktadır.