fbpx

Op. Dr. Feridun Elmas Plastik ve Estetik Cerrahi

Kök Hücre Uygulamaları

Kök Hücre Uygulamaları

Kozmetik uygulamalarda kök hücrenin yeri nedir?

Kozmetik işlemlerde kök hücre bugün sıklıkla uyguladığımız bir tedavidir. Kök hücre diğer doku ve organlarda bulunan farklı tip hücrelere kolaylıkla dönüşebilen ve çoğalabilen hücrelerdir. Dolayısıyla doku yada organda eksik olan hücre grubu yada bağ doku mevcutsa kök hücre uygulamaları bu alanlar için onarıcı ve yenileyici üst düzey bir tedavi sayılabilir.

Kök hücre nerelerden elde edilebilir?

Kök hücre daha çok embriyolojik kordon kanından, kemik iliğinden elde edilir. Bugün biliyoruz ki yağ doku da kök hücreden zengin bir dokudur. Bu nedenle kozmetik amaçlı vücuttan toplanan yağ dokudan kök hücre elde edilebilmesi kozmetik uygulamalarda kök hücre kullanım oranlarını artırmıştır.

 

Ayrıca kişinin cildinden delme(punch) yöntemi ile alınan cilt doku örneğinden de fibroblast adı verilen cildin kolajen vb. yapı taşlarını üreten hücre grubunu elde etmek mümkündür. Yağ dokudan elde edilen kök hücre uygulamasının majör avantajı kısa sürede hücre elde edileceği için hemen uygulamaya geçilebilmesidir. Ciltten elde edilen fibroblast kaynaklı uygulamalarda 3-6 hafta arası beklenmesi gerekmektedir.

Kök hücre estetik cerrahide hangi alanlarda kullanılmaktadır?

Kök hücre tedavisi doku rejenerasyonunu sağlayan üst düzey bir tedavi olduğu için travmanın olduğu her alanda uygulanabilir. Yara iyileşmesinin daha iyi olması ya da yara izlerinin daha az görünür olması için kullanılmasından, saç ekimi öncesi yada sonrası cilt ve saç köklerinin daha verimli hale getirilmesine, cilt rejenerasyonunu sağlayarak daha parlak ve canlı hale getirilmesine, yüze yapılan yağ enjeksiyonlarında yağ dolgularının kalıcılığının artırılmasına kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Yağ dokudan kök hücre nasıl elde edilir?

Yağ dokudan kök hücre hastanın göbek çevresi, bacak içi vb. yağ dokudan zengin bölgelere yapılan anestezi sonrası bir miktar yağ dokunun alınması ile gerçekleştirilir. Bu alanlardan yağ doku alınması deformasyon yaratmaz. Alınan yağ doku çeşitli inceltme, yıkama ve santrifüj işlemlerinden geçirilerek stromal vasküler fraksiyon adı verilen kök hücre öncülü karışım elde edilir. Sonrasında elde edilen karışım ihtiyaç olan alanlar için kullanılabilir.

Bu tedavinin yan etkileri var mıdır?

Kök hücre uygulamarında alınan yağ kişinin kendi yağ dokusundan elde edildiği için kişide alerjik reaksiyon yaratmaz. Sadece uygulama bölgelerinde geçici ağrı ve ödem en çok görülen yan etkilerdendir.