fbpx

Op. Dr. Feridun Elmas Plastik ve Estetik Cerrahi

Feridun Elmas

Karın Germe

Karın Germe

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan karın derisi sarkmaları, güncel yöntemlerle ortadan kaldırılabilir.

Karın germe operasyonları, çeşitli sebeplerle karın derisinde sarkmalar meydana gelen hastaların sarkık karın derisini almayı içeren bir operasyondur. Fazla kilolu olup kilo verenler veya hamilelik geçirip doğum sonrası karın derisinde sarkma oluşan hastalar başvuran kişilerdir.

Karın derisi sarkıklığına cilt altı veya karın içi yağlanma da eşlik edebilir. Karın germe ameliyatı sıklıkla liposuction ile kombine edilir, çünkü cilt altındaki yağlanmanın azaltılması estetik olarak daha kabul edilebilir sonuçlar sağlar. Karın derisinde sarkıklık olmayan ama yağlanma olan hastalarda ise daha çok liposuction tercih edilir. Yağ dokusu lazerli veya ultrasonografik yardımcı yöntemlerin eşliğinde alınır. Ancak karın cildi sarkıksa veya göbek altı seviyede sarkıklık varsa tam veya mini karın germe uygun hastalarda tercih edilebilir.

Karın germe veya liposuction için uygun hastalarda operasyon sonrası hamilelik düşüncesi varsa hamileliğin öne alınması tercih edilir. Ameliyat sonrası hamile kalınabilir ancak yeniden sarkmalar, çatlaklar oluşabileceğinden öne alınmaktadır. Vücut yapısı çok kilolu olan hastalarımıza öncelikle hayat şekli değişimi, kilo verilmesi önerilir. Çünkü ne karın germe, ne de liposuction ameliyatları kilo verdirmek için yapılır. Temelde hastalarımızın estetik görünüşlerini düzeltmek amaçtır. Sigara içmemek özellikle karın germe ameliyatında çok önemlidir. Sigarayı, ameliyat öncesi 3 hafta, sonrası 4 hafta olacak şekilde kesmek, yara iyileşme süreci için çok önemlidir.

Hastaların basen, karın, bel, diz veya rahatsız oldukları yağlanmaları olan bölgelerine liposuction yapılarak karın germe ameliyatıyla birlikte kombine edilebilir. Operasyon genel anestezi altında yapılır. Öncelikle liposuction yapılacak bölgelere uygulanır. Ardından sarkık olan karın cildi çıkarılır. Karın cildi çıkarıldıktan sonra karın kasları onarılarak orta hatta birleştirilir. Bu işlem karnın daha düz ve gergin gözükmesini sağlar. Karın alt kısmında iç çamaşırı içinde kalacak şekilde iz kalır. Bu iz sezaryen izinden biraz daha uzundur.

İyileşme, klasik yara iyileşmesi gibi 7-10 gün sürer. Karın altında biriken kan tahliyesi için drenler kullanılır. Hastanın durumu takip edilerek birkaç gün sonra bu drenler çekilir. Birkaç gün hastalardan hafif eğilerek yürümelerini isteriz. Hastalarımıza yaklaşık 1 ay kullanacakları, vücutlarını saran özel korseler veririz ve belli aralıklarla kontrollere çağırırız.