fbpx

Op. Dr. Feridun Elmas Plastik ve Estetik Cerrahi

Etnik Rinoplasti Nedir?

Etnik Rinoplasti Nedir?

Etnik rinoplasti kişinin bağlı bulunduğu… Etnik rinoplasti kişinin bağlı bulunduğu ırka bağlı olarak sahip olduğu çeşitli problemlere yönelik yapılan deneyim ve uzmanlık gerektiren bir burun estetiği türüdür. Bu ameliyatlarda kişinin ihtiyacına göre tıbbi yaklaşım farklılık göstermektedir. Diğer burun ameliyatlarına göre çok daha zor ameliyatlardır. Kişinin etnik kökeni değiştirilmeden daha iyi bir yüz profili elde edilir.

Etnik Rinoplasti Ameliyatlarını diğer burun ameliyatlarından daha zor kılan durumlar nelerdir?

Kişinin etnik ırkına göre hem fonksiyonel hem de estetik olarak farklı problemler mevcuttur. Örneğin Afro-Amerikan kökenli bireylerde burun ucu daha basık ve geniştir. Burun ucu desteği azalmıştır. Yada asyalı bireylerde burun dorsumu denilen kemik, kıkırdak yapı ve/veya burun ucu basık ve yüksekliği azalmış durumdadır. Bu problemleri düzeltmek için kişinin kulak yada kaburga kıkırdağı gibi destek dokulara sıklıkla ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizde nadiren kullanılmakla birlikte bazen bu durumlar için tasarlanan özel implantlar buruna yerleştirilebilmektedir. Fakat bu implantların enfeksiyon oranı yüksektir.

Bu ameliyatlar kişilere estetik olarak ne gibi fayda sağlar?

Bu ameliyatlar ile birlikte kişinin etnik yapısı değiştirilmeden yüz oranlarına göre profili tasarlanır. Örneğin burnu basık ve uç desteği kaybolmuş bireyde burun ucu daha yüksek ve burun tabanı daha dar hale getirilebilir. Burun ucu çok kalkık ve burun uzunluğu çok kısa olan hastalarda burun uzatılıp burun rotasyonu normal haline getirilebilir.

Bu ameliyatlar diğer ameliyatlar ile kombine edilebilir mi?

Evet, bu ameliyatlar özellikle diğer yüz estetiği ameliyatları ile kombine edilebilir. Zaten plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi branşının ana avantajlarından biri diğer estetik işlemlerle ilgili bilgi ve deneyim sahibi olunmasından dolayı yüzün tamamına bütüncül bir yaklaşım getirebilmesidir. Örneğin; eğer hastanın çene, yanak yada alında daha belirgin görünüme ihtiyacı varsa çene protezi veya yağ enjeksiyonları gibi ekstra işlemler yapılabilir. Yine göz kapağı, şakak germe, yüz germe gibi ameliyatlar bu ameliyatlarla kombine edilebilmektedir.

 

Op. Dr. Feridun Elmas
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi