fbpx

Op. Dr. Feridun Elmas Plastik ve Estetik Cerrahi

Eksozom Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eksozom Nedir?

 Son dönemlerde kök hücre uygulamaları ile birlikte sıkça duyulan tedavi olan eksosom tedavisi etkinliğinin de gösterilmesinin ardından bugün popüler uygulamalardan biri haline gelmiştir. Eksosomlar vücudun kan ,idrar, omurilik sıvısı, anne sütü, lenf sıvısı gibi pek çok sıvısında bulunan hücre dışı vesükül alt parçaçıklarıdır. Eksozomlar hücre içi vesikül olarak adlandırılan baloncukların içeriklerini hücre dışına bırakırken oluşurlar. Bu baloncuklar aslında hücre tipine özgü proteinleri içerirler. İçerdikleri bu protein yapılan zenginliği ve kalitesi nedeniyle eksosomların ulaştığı hedef bölgede spesifik aktiviteler başlar. Bu doku rejenerasyonu, hücre çoğalması yada hasarlı alanın tamiri ile sonuçlanabilir. İşte bu etkiden dolayı eksosom tedavisi  popüler hale gelmiştir.

Adipose kaynaklı kök hücre tedavisinden farkları nedir?

 Yağ dokusunda stromal vasüler fraksiyon adı verilen bileşenin ayrılması yağ dokunun çeşitli işlemlere tabi olması ile elde edilir. Bu nedenle otolog yani kişinin kedi yağ dokusu ilaç olarak kolayca kullanılamaz. Bu nedenle yağ doku kaynaklı eksozomlar yoğun DNA,RNA,lipidler,Sitokinler,enzimler ve büyüme faktörleri gibi elemanları içerdiği için çok değerlidir. Yağ hücre kaynaklı kök hücrelerden farklı olarak eksozomlar steril olarak filtre edilebilen ve dondurulabilen canlı olmayan maddelerdir. Eksosomların depolanabilir olması, raf ömürünün uzun olması ve canlı olmamasından dolayı yağ kaynaklı kök hücrelere göre avantajıdır. Ayrıca Kök hücre tedavisinde elde edilen kök hücre sayısı ve bu hücrelerin ne kadar sağ kaldığı önem arz ettiğinden eksosom tedavisinde böyle bir endişenin olmaması avantajlı kılmıştır. Fakat günümüzde her ne kadar bu konu ile ilgili yoğun bilimsel araştırmalar sürse de tedavi etkinliği ve güvenliği halen araştırılmaktadır.

Eksozom etki mekanizması nasıldır?

 Eksosomlar baloncukları içerisinde taşınan bu içerikler hedef hücrelere bozulmadan ve güvenli bir şekilde taşınabilir. Bu kargo baloncuklarının içerisindeki çeşitli faktörlerin taşıdığı mesajlar hedef hücreye taşındığında hedef hücreleri çeşitli şekillerde uyarabilir. Örneğin hasarlı hücreyi onarım yönünde uyarabilir.

Eksosom kozmetik olarak hangi amaçla kullanılabilir?

1-Cilt yaşlanmasının giderilmesinde eksozom içeriğindeki çeşitli faktörler sayesinde antioksidan , kırışıklık karşıtı ve cilt tonunun açılmasında etkilidir.

2- Atopik dermatit tedavisinde kullanılabilir. Atopik dermatit kızarıklık, kaşıntı, cildin kalınlaşması ile seyreden kronik inflamatuar bir hastalıktır. Eksozomlar atopik dermatitte ortaya çıkan kronik immün cevabı baskılayıp cilt bariyerini kuvvetlendirdiği için semptomların giderilmesinde etkili bir tedavi yöntemi olabilir.

3- Yara tedavisinde ve Skar iyileşmesinde ; eksozomlar yara iyileşmesinde problem teşkil eden mikro çevrede eksik olan faktörlerin yerine konulmasında ve hücrelerin uyarılmasında etkili rol oynar. Özellikle diyabetik yada kronik yaralar gibi mikro çevrenin kötü olduğu cilt dolaşımın zayıf ve sorunlu olduğu alanlarda eksozomlar yara yerine gerekli hücre göçünü uyarabilir güçlü , büyüme faktörleri salınımını artırabilir.

4- Yağ enjeksiyonlarının kalıcılığının ve sağ kalımının artırılmasında deneyesel olarak aynı stromal vasküler fraksiyonlar gibi etkili olduğu gösterilmiştir. 5- saç kaybının önüne geçilmesi ve alopesi tedavisinde deneysel olarak pek çok tedaviye devam edilmektedir. Yapılan son çalışmalar eksosom tedavilerinin saç büyümesini uyardığı ve alopesiyi azalttığı yönündedir. 

Antalya Eksozom Tedavisi Fiyatları

 Eksozom tedavisinin fiyatları yapılan uygulama ile değişkenlik göstermektedir.Antalya’da eksozom tedavisi düşünen hastalar, Op.Dr Feridun Elmas Plastik ve Estetik Cerrah Antalya‘da bulunan kliniğinde sizlere tanı ve tedavi planlaması yapabilir.  Bu konuda net bir fiyat almak istiyorsanız, doğrudan kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Op.Dr Feridun ELMAS Estetik ve Plastik Cerrahi kliniği Antalya/Konyaaltında hizmet vermektedir. 

 

 

Op.Dr Feridun ELMAS

Plastik ve Estetik Cerrah Antalya