fbpx

Op. Dr. Feridun Elmas Plastik ve Estetik Cerrahi

Dudak Kaldırma Ameliyatı Nedir?

Dudak kaldırma ameliyatı nedir?

Dudak kaldırma ameliyatı üst dudak burun arası mesafesi yeterli uzunlukta… Dudak kaldırma ameliyatı üst dudak burun arası mesafesi yeterli uzunlukta olan ve üst dudağı alt dudağına göre daha küçük olan hastalarda uygulanan; üst dudağın kalıcı olarak kaldırılması ve daha büyük görünmesini sağlayan bir ameliyattır. Bu ameliyat burun tabanından belirli oranlarda ve uygun planlamalar dahilinde cilt çıkarılarak gerçekleştirilir. Lokal anestezi altında yapılabilen bu ameliyat yaklaşık 30 dk’lık süre içerisinde gerçekleştirilir.

Üst dudak şekli bu ameliyatlar ile değiştirilebilir mi?

Üst dudak şekli ameliyat öncesi yapılan planlamalar ile kısmi oranlarda değiştirilebilir. Üst dudak orta 1/3 volümü daha fazla isteyen hastalarda burun tabanından daha fazla cilt çıkarılarak bu gerçekleştirilebilir. Tüm dudakta volüm artışı isteyen hastalarda kesi burun tabanında bir miktar daha burun kanatlarına doğru uzatılarak istenen görünüm sağlanabilir.

Dudak kaldırma ameliyatı burun ameliyatları ile yapılabilir mi?

Bu ameliyat burun estetiği düşünen hastalarda aynı anda yapılabilir. Fakat özellikle açık rinoplasti yapılan ve ameliyattan kısa bir süre sonra dudak kaldırma ameliyatı isteyen hastalarda ciltte dolaşım problemleri yaşanabileceğinden; farklı zamanlarda ameliyat düşünen hastalara ya bir süre beklemeleri yada aynı anda ameliyat gerçekleştirilmesi önerilir.

Dudak kaldırma ameliyatı dolgu uygulamaları ile kombine edilebilir mi?

Normalde alt dudak üst dudağa göre bir miktar daha büyüktür. Dudak kaldırma ameliyatı bu oranlar korunarak yapılır. Fakat bazı hastalar hem alt hem üst dudakta daha belirgin bir görünüm tercih edebilirler. Bu durumda her iki dudak yada sadece alt dudağa dolgu uygulaması yapılabilir.

Dudak kaldırma ameliyatı için uygun hasta grubu nasıl belirlenir?

Üst dudak mesafesi yani burun tabanı dudak çizgisi arası mesafesi uzun hastalar bu ameliyat için uygun adaylardır. Özellikle burun ameliyatlarından sonra bu mesafe görece daha uzun görünebilmektedir. Bu hastalarda da bu ameliyat uygulanabilmektedir.

Dudak kaldırma ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Her cerrahi işlem mutlaka iz bırakır. Bu ameliyatta iz burun tabanına gizlenir. Fakat yine de bazı hastalarda (sigara içenler, koyu tenliler, yara bakımı düzenli yapmayan hastalar vb.) daha belirgin iz kalabilmektedir.

Dudak kaldırma ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Bu işlem lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Bu nedenle işlem sonrası hasta hemen evine dönebilir. İşlem sonrası birkaç gün dudakta ödem olabilir. Ödem bu süre sonrası belirgin azalır. 1 hafta sonrasında hastanın dikişleri alınır ve hastaya yara bakımı önerilir.


Op. Dr. Feridun Elmas
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi