fbpx

Op. Dr. Feridun Elmas Plastik ve Estetik Cerrahi

Yağ Alma (Liposakşın)

Yağ Alma (Liposakşın)

Yağ Alma (Liposakşın) Ameliyatı Ile Ilgili Bilinen Yanlışlar?

Liposakşın yani cerrahi olarak yapılan yağ alma işlemi vücudun belirli bölgelerinde bulunan yağların belirli cihazlar yardımıyla dışarı alınarak bu bölgelerin şekillendirilmesi ameliyatıdır. Bugün estetik ameliyatlara talebin artmasıyla birlikte bireyler beklentinin ötesinde sonuçları arzulama oranları arttığı görülmektedir. Yağ alma işlemi ile de kişiler sadece yağ alınarak kilo, sarkma vb problemlerinin giderileceğini düşünmektedirler.


Öncelikle liposakşın ameliyatı bir şekillendirme ameliyatıdır. Sanılanın aksine kilo verme amacıyla yapılan bir ameliyat değildir. Liposakşın ameliyatlarında hastanın fiziksel durumuna göre alınabilecek maksimum yağ oranı limitlidir. Bu limitlerin üzerine çıkılması ameliyat sırası ve sonrasında oluşabilecek olumsuz durumların oranını artırır. Bu ameliyatlar kilolu hastalar için uygun olmayıp, spor ya da diyet sonrası kilo kaybına rağmen yağ doku birikiminin azalmadığı alanlar için idealdir. Böylece kişinin vücuduna uygun bir şekil verilmiş olur.


Liposakşın ameliyatı ayrıca cildi sarkmış ve cildin çıkarılıp alttaki yapıların sıkılaştırılması gereken germe ameliyatlarının alternatifi değildir. Örneğin karın germe ihtiyacı olan bir hastaya sadece liposakşın yapmak durumu düzeltmeyeceği gibi daha da kötü hale getirebilir. Bu nedenle germe ameliyatları liposakşın ameliyatları ile kombine edilebilse de tek başına çözüm için yeterli olmayabilir.


Bu ameliyat sonrası bölgesel incelme sağlansa da kişi eğer formuna dikkat etmez ve kilo almaya devam ederse yağ alınan bölgedeki yağ hücreleri sayısı azaldığından birikmesi gereken yağ vücudun diğer liposakşın yapılmayan yerlerinde birikecek ve kişinin görüntüsünün daha kötü görünmesine neden olabilecektir. Bu nedenle bu ameliyat sonrası kişinin formunu koruması çok önemlidir.


Son olarak özellikle bacaklarda oluşan selülitin sadece liposakşın ameliyatı ile giderilebileceği görüşü bilinen yanlışlardan birisidir. Selülit aslında cilt altı dokularda meydana gelen bir bağ doku bozukluğudur. Bu durumun düzeltilmesinde cerrahi olarak mikromakaslarla cilt altı yapışıklıklarının ayrılması yada vakum, laser, vaser gibi cihazlı yöntemler kullanılabilmektedir. Fakat liposakşın tek başına bu durumu düzeltecek tedavi alternatifi değildir.


Op. Dr. Feridun Elmas

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi